Štípačka dřeva

Popis

Štípačka dřeva je naším významným pomocníkem už téměř 20 let. Jedná se o kutilský výtvor, který v průběhu času prošel různými úpravami a zdokonaleními. 

Poslední úprava zahrnující kompletní předělání celého stroje proběhla v roce 2022. Vznikla tak mobilní štípačka s ramenem pro zvedání špalků a vysunovacím nožem pro volbu štípání na dva nebo na čtyři kusy.

Nejdůležitější specifika:

  • kompaktnost a mobilita - možnost přesunu celého stroje za traktorem
  • zvedací rameno - hydraulicky lze ze země zvednout malé i velké špalky ke štípání
  • vysunovací nůž - obsluha může pomocí hydrauliky nastavit štípání na 2 nebo na 4 části
  • pomalý (silnější) nebo rychlý chod vozíku na hlavní pístnici vpřed pomocí 1 páčky
  • pult pro odkládání štípaného dřeva

Jak to vše začalo

Vzhledem k potřebě štípaného tvrdého dřeva pro vytápění rodinného domu a také vzhledem k značné fyzické náročnosti ručního štípání velkých špalků vznikl kutilský projekt štípačka. Inspirace vzešla od jednoho známého, který takovým domácím štípačem disponoval. Jakmile jsme si u něj štípání dřeva pomocí hydrauliky vyzkoušeli, bylo jasné, že něco takového musíme také mít.

První verze 

Začalo to v roce 2005. Podařilo se sehnat pístnici a také vhodný pohon, takže nezbývalo než se dát do práce. Bylo potřeba dát pístnici do provozuschopného stavu a opatřit ji štípacím klínem. Dále se musel vyrobit nosič pístnice včetně dorazu, o který se štípané dřevo zapře. Doraz byl k nosiči připevněn pomocí šroubů, aby jej bylo možné v případě potřeby posunout do předvrtaných děr a jednoduše si tak zajistit možnost štípat i špalky větší délky. Práce byla potřeba také na části pohonu - elektromotoru s hydraulickou částí - stejně jako pístnici jej bylo nutno uvést do provozuschopného stavu, vše vyčistit, zapojit atd.

A nakonec se vše natřelo, aby to taky nějak vypadalo. 

Druhá verze - podvozek

Štípačka ve své první verzi fungovala dobře, usnadnění práce oproti ručnímu štípání bylo značné. Jak už to ale u prvních verzí bývá, v průběhu používání se postupně ukazují možnosti pro zlepšení, zdokonalení.

Funkce štípání jako taková byla jedna věc, ale druhá věc bylo přesouvání stroje. Pístnice na nosiči má svou váhu a bylo ji potřeba vždy ve dvou lidech ručně přesunout. Pohon byl sice na vozíku s malými kolečky, ale ten byl vhodný tak sotva pro pevný rovný povrch. Z toho vzešel nápad - obě části přesunout na podvozek, aby jej bylo možné jako celek jednoduše přesouvat i za traktorem.

Vhodný podvozek se naskytnul, takže nezbývalo, než jej celý upravit a předělat tak, aby se na něj štípačka vešla. Mimo jiného bylo potřeba i upravit oj, aby jej šlo zapojit za náš traktor. Vše se povedlo, takže vznikla mobilní verze štípačky.

Třetí verze - kompletní předělání s ramenem pro zvedání špalků a vysunovacím nožem

Vše fungovalo skvěle, práce se štípáním sekyrou již byla historií, jenže stále zde byla náročná práce při manipulaci s nepoštípanými špalky. Bylo potřeba je po pořezání ručně naložit na vlečku a poté z vlečky přesouvat na štípačku. U menších průměrů to nebylo tak hrozné, ale pokud byl špalek většího průměru, byla to již těžká fyzická práce. Nehledě na to, že poštípané kusy dřeva se odhazovaly na zem a teprve poté se ze země znovu zvedaly a ukládaly (pokud je někdo další ihned neodebíral a neukládal).

Na internetu lze najít spoustu inspirace. A tak se také stalo - zalíbily se nám zde štípačky, které pomocí hydrauliky nejen štípou, ale také před samotným štípáním špalky samy zvedají. A nejen to. Mají i různé další vychytávky. Třeba vysouvací nůž (či štípací klín), takže si obsluha může vybrat, jestli aktuální špalek pomocí jednoho štípnutí rozštípne na dva díly, nebo rovnou na čtyři. Byla zrovna zima, tudíž ideální období k dlouhým hodinám brouzdání po internetu, prohlížení a ukládání různých domácích výtvorů. Jakmile bylo inspirace dostatek, pustili jsme se do práce.

Nejprve bylo potřeba vytvořit nový nosič pístnice, předělat její hlavu (namísto klínu ji opatřit deskou na jakýmsi vozíčku) a vytvořit nový štípací nůž pro vysouvání z nosiče. Po úspěšném odzkoušení bylo možné přejít k další části, konkrétně k odstranění původních, již nepotřebných částí podvozku, aby bylo možné zde umístit nový štípací mechanismus. 

Oproti předchozí verzi se úplně změnilo těžiště celého podvozku, takže jsme museli vytvořit pevnou vysunovací nohu včetně zvedání, aby bylo možné štípačku pro práci odpojit od traktoru a stabilizovat ji. Bylo nutné vymyslet umístění pístnice pro zvedání štípacího nože a také pístnice pro zvedání ramena na špalky, včetně sestrojení ramena samotného. Byla zde spousta různých detailů, které se v průběhu prací postupně odhalovaly a dolaďovaly tak, aby ve výsledku fungovalo všechno správně.

Nezůstali jsme pouze u inspirace, přidali jsme i vlastní prvek, který nám v inspirativních projektech chyběl. Jedná se o pultík umožňující odložení štípaného dřeva - buď lze po něm posunout už hotové dřevo, nebo si na něj odložit část dřeva, kterou budeme vzápětí ještě štípat. Rovnou z pultíku je pak možné dřevo posunovat na vlečku. Pultík musí být sklopný pro možnost přesunu celé štípačky, jelikož je umístěný nad oji.

Nakonec zbývalo vyrobit držák pro ovládací páčky a veškerou hydrauliku nově zapojit. Oproti původní štípačce zde nastaly výrazné změny - kromě pohonu hlavního pístu tam a zpět přibyla také možnost ovládat píst směrem ven i zvýšenou rychlostí. Dále přibylo ovládání ramene pro zvedání špalků a dále ovládání pro vysouvání nože.

Vše se zkompletovalo, natřelo a nyní již štípačka naplno slouží svému účelu.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky